تبلیغات


 
:: یادداشت

شهید محسن حججی
شهید محسن حججی
شعاع تأثیر شهید حججی، یک مقوله ی ناپارامتریکِ فرهنگی

شعاع تأثیر شهید حججی،
یک مقوله ی ناپارامتریکِ فرهنگی

اصولاً جامعه شناسان می کوشند پدیده ها و رویدادهای اجتماعی را سنجش پذیر کرده و طول و عرض آن ها را محاسبه نمایند. بدین منظور الگوها و روش های کمّی و کیفیِ فراوانی طراحی کرده و دامنه ی کاربست آن ها را در سطح جامعه گسترده اند.

لیکن برخی پدیده ها و رویدادها به گونه ای است که روشهای مرسوم در حوزوی جامعه شناسی توان سنجش تأثیر و گستره ی شعاع آن ها را ندارد.

یکی از این مقوله ها، شهادت غرورآفرین و گسترده دامن محسن حججی است. دامنه ی این شهادت که به لحاظ برخی شرایط و وجوه ممتاز، پدیده ای ویژه است، به حدی وسعت پیداکرد که نمی توان از آن به عنوان یک مقوله ی پارامتریک یاد کرد و با بکارگیری ابزارهای رایجِ جامعه شناسی، شعاع اثر آن را سنجید.

به عبارت دیگر دانش بلند دامنه ی جامعه شناسی از هضم و فهم چنین رویدادها و پدیده هایی ناکام مانده و قدرت درک آنها را ندارد. از این باب است که گاهی یک قطره اشک بر روی گونه ی یک کودک بُرد رسانه ای و شعاع تأثیرش از یک فیلم سینمایی بیشتر است.

در شهادت محسن نیز موارد زیادی از این دست وجود دارد که تأثیر اجتماعی این پدیده را به صورت تصاعدی افزایش می دهد. این موارد که گاه به ظاهر کوچک است، در پیش چشم افراد تیز بین و اهل درک تجلّی پیدا می کند وگاه منشاء ده ها و صدها شعر، داستان، حکایت، خاطره و تفسیر می شود. یکی از این موارد چشمان گویای محسن است که در اوج مظلومیت در حین اسارت، غرور و شهامت همراه با رعنایی و لطافت را همراه دارد. یادش گرامی و راهش مستدام باد.

محمد قطبی 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر


تعداد بازديد اين صفحه: 363
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما