تبلیغات


 
:: یادداشت

حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
سند شفافیت مالی انتخابات یا FATF، کدام مهم ترند؟

سند شفافیت مالی انتخابات، یا FATF کدام مهم ترند؟

در مهرماه سال 1395 رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ فرمودند. در بند 4 این سیاست ها آمده است: «تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکل‌های سیاسی و اعلام به مراجع ذی‌صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی»
به نظر می رسد اکنون که مجلس علاقه مند شفافیت مالی است و FATF را امضا می کند بدنیست به فکر تصویب سند شفافیت مالی انتخابات هم باشد. چرا که این سند تعیین کننده سلامت انتخابات و باعث جلوگیری از سوء استفاده ها و احیاناً تعاملات خلاف قانون خواهد شد. بر اساس عُرفِ قانون گذاری لازم است وزارت کشور (دولت) به عنوان مجری انتخابات کشور لایحه اجرایی این بند از سیاست ها را تنظیم و برای تصویب، تقدیم مجلس کند و در صورت بی توجهی وزارت کشور، نمایندگان می توانند راساً در قالب طرح، موضوع را در دستور جلسات مجلس قرار دهند. انتظار می رود اکنون که پس از دو سال از ابلاغ این سیاست ها و در آستانه انتخابات بعدی قرار داریم نمایندگان مجلس آستین بالا بزنند و در مورد شفافیت مالی انتخابات گامی اساسی بردارند.
ساز و کارهای شفاف سازیِ دریافت ها و پرداخت های اعتبارات انتخابات گرچه دارای پیچیدگی است لیکن امری بسیار مهم و اساسی است. در واقع مردم شریف ایران به این که بدانند نمایندگانشان برای تبلیغات خود چه نظام مالی دارند، مستحق ترند نسبت به بیگانگان که از تبادلات مالی کشور در قالب FATFخبر داشته باشند.


محمد قطبی جشوقانی

مشاهده در خبرگزاری فارس
مشاهده در خبرگزاری رسا
مشاهده در خبرگزاری بسیج
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر


تعداد بازديد اين صفحه: 242
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما