تبلیغات
اخبار
بازدید طلاب مؤسسه مجتهده امین از زندان زنان اصفهان
موانع و راهکارهای مأموریت های علمی-تبلیغی طلاب خواهر در کرسی آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان بررسی شد
رذائل اخلاقی
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390 چنانچه كسي سخن محرمانه اي را براي كسي فاش كند چه كند؟

تعاليم دين مقدس اسلام به ما مي آموزد كه انسان ها داراي ارزش و احترام مي باشند و به ويژه انسان مؤمن و خداترس و با تقوا داراي احترام ويژه اي مي باشد و در روايتي مي خوانيم:« ارزش انسان با ايمان از حرمت و احترام كعبه بيشتر است».

و اگر انسان سخن محرمانه اي را كه مربوط به مسلماني باشد فاش كند در حق او خيانت كرده است و بايد از او  رضايت بخواهد زيرا در حقيقت حقي را از او پايمال كرده است.

در روايات آمده است كه آبروي مؤمن مانند مال و جان او داراي حرمت است و هر كاري كه باعث ريختن آبروي او گردد از گناهان بزرگ و سنگين شمرده شده است. به همين خاطر است كه گناهاني مانند غيبت و تهمت كه آبروي افراد را در معرض خطر قرار مي دهد در دين اسلام و قرآن و روايات به شدت مورد نهي و سرزنش واقع شده اند و تجسس از حال مردم و كشف اسرار آنان و حتي سوء ظن و بدبيني در مورد آنان ممنوع و حرام و گناه مي باشد. ممكن است از انسان در پنهان گناه و خطايي سر بزند كه وقتي به خود بيايد و متوجه شود پشيمان مي گردد و عذر تقصير به پيشگاه خداوند مي آورد و بدين ترتيب آثار بد و عواقب سوء آن با توبه و پشيماني و جبران خطا برطرف مي گردد و افشا و آشكار كردن آن توسط ديگران باعث ترويج و تبليغ گناه و خدشه دار شدن دامان اجتماع و باعث بدبيني و ايجاد اخلال و خدشه در روابط بين افراد اجتماع مي گردد و اجتماعي كه از نظر اسلام افرادش بايد به يكديگر اطمينان داشته باشند و نسبت به هم خوش بين باشند، صحنه بدبيني و عدم اعتماد مي گردد و نظام چنين اجتماعي از هم گسيخته مي گردد و اين كار بر همه جنبه هاي اجتماعي و فرهنگي و اقتصادي و سياسي و امنيتي اجتماع اثر بد و ناپسند دارد. درست به همين خاطر است كه در اسلام بر پنهان كردن و پوشيده داشتن گناه و تظاهر نكردن به آن و آشكار نساختن از تأكيد فراوان شده و در قرآن كريم مي فرمايد: «ان الذين يحبون ان تشيع الفاحشه في الذين امنوا لهم عذاب اليم في الدنيا والاخره؛ كساني كه انتشار زشتي ها را در ميان اهل ايمان دوست مي دارند، در دنيا و آخرت دچار عذاب دردناك مي گردند» (نور، آيه 19).

يعني حتي ميل به شيوع و انتشار گناهان و زشتي ها تا چه رسد به ترويج و نشر آن انسان را سزاوار عذاب الهي مي كند و ريختن آبروي مردم و آشكار ساختن گناهان پوشيده و عيب هاي مخفي و پنهان آنها، اقدامي عملي در انتشار گناهان و منكرات در اجتماع است كه عاقبت آن دچار شدن به عذاب خداوند است.

 
امتیاز دهی
 
 تعداد بازديد اين صفحه: 4402
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما