تبلیغات
اخبار
بازدید طلاب مؤسسه مجتهده امین از زندان زنان اصفهان
موانع و راهکارهای مأموریت های علمی-تبلیغی طلاب خواهر در کرسی آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان بررسی شد
معیارهای انتخاب همسر
يكشنبه 11 ارديبهشت 1390 با توجه به اين كه انتخاب همسر مناسب بسيار مشكل است ,آيا دعا يا حديثي در اين زمينه وجود دارد؟

دعا براى فراهم شدن زمينه ازدواج با همسري شايسته از كارهاي مستحب و مورد ترغيب خداوند است چرا كه قبل از اقدامات شخصى و تصميم گرفتن بر اساس فهم و شناخت فردى به خداوند روى آورده و از او خيرخواهى نموده‏ايد و از اوهدايت جسته‏ايد لذا در روايات متعدد حضرات ائمه(ع) ما را به دعا كردن و نماز خواندن براى دست يافتن به يك ازدواج موفق توصيه و سفارش نموده‏اند. كافى است با حسن اعتماد و قلب پاك رو به درگاه الهى آوريد و دعا كنيد. توجه شما را به روايت زير جلب مى‏كنيم:

از اميرالمؤمنين نقل شده كه هر كس قصد ازدواج داشته باشد دو ركعت نماز گذارد در هر ركعت پس از حمد سوره ياسين بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و اين دعا را بخواند: «اللهم ارزقنى زوجه صالحه ولودا، ودودا، غيورا، قنوعا ان احسنت شكرت و ان اسئت غفرت و ان ذكرت الله تعالى اعانت و ان نسيت ذكرت و ان خرجت من عندهاحفظت و ان دخلت عليها سرّت و ان امرتها اطاعتنى و ان اقسمت عليها ابرّت قسمى و ان غضبت عليها ارضتنى يا ذالجلال و الاكرام هب لى ذلك فانما اسئلك و لا اجد الا ما قسمت لى»؛ (1)بار پروردگارا مرا همسري شايسته و نيكوكار غيرعقيم و بچه زا، مهربان و پاك دامن، قانع و سازگار عطا فرما.

اگر كار خوب انجام دادم شكرگذار و اگر خطايي انجام دادم ببخشد. و اگر به ياد خدا باشم كمك كارم باشد. و اگر فراموش كردم يادآوري نمايد اگر از او دور شدم خودنگهدار و امانت دار باشد و اگر بر او داخل شدم شادمان باشد اگر او را امري نمودم اطاعت كند، اگر قسمش دادم، ارزش بدارد آنرا و قبول نمايد و اگر بر او غضب كردم مرا راضي گرداند. اي خداوند داراي شوكت و جلال بر من اين گونه همسر را عطا نما كه از تو مي خواهم و نمي خواهم هر آنچه تو بر من قسمت نمودي.

پاورقي

1- بحارالانوار، ج 103، كتاب النكاح، باب الدعاء عند التزويج
 
امتیاز دهی
 
 تعداد بازديد اين صفحه: 3798
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما