منو
تبليغات 
انقلاب و دفاع مقدس
انقلاب رنگی
دوشنبه 9 دي 1392 جنبش سبز یا انقلاب رنگی آمریکایی؟!
نویسنده: پل گریک رابرتز (1)
منبع: نشریه سیاحت غرب شماره 72آیا اعتراضات ناشی ازانتخابات ایران ، یک « انقلاب رنگی » دیگر با رهبری آمریکاست ؟

چکیده :

درمیان انبوه مطالبی که به بهانه اعتراضات خیابانی سال گذشته ایران در مطبوعات غربی و به ویژه آمریکایی انتشاریافت، کمتر مطلبی است که به ارتباط این اعتراضات و طرح های دولت آمریکا برای ایجاد بی ثباتی درایران اشاره کرده باشد. نویسنده این مقاله با اشاره به صدور فرمانی از سوی جرج بوش برای صدور مجوز انجام طرح های مخفیانه از طرف سیا و نیز درخواست دولت بوش از کنگره آمریکا برای تصویب بودجه ای چهارصد میلیون دلاری جهت انجام این عملیات ها در ایران، رد پای طرح سیا را در این اعتراضات دنبال می کند.
تعدادی از مفسران ، باور آرمان گرایانه خود را نسبت به خلوص (گفته ها و اعمال) موسوی ، منتظری و جوانان طرفدار غرب در تهران ابراز کرده اند.طرح بی ثبات کردن سیا که دو سال پیش اعلام شد، می تواند برخی از زوایای رویدادهای جاری را روشن کند. ادعایی که مطرح می شود این است که احمدی نژاد آرای مردم را ربوده است، چون نتیجه این انتخابات، به محض اتمام رأی گیری و قبل ازآنکه امکان شمارش تمام آرا وجود داشته باشد، اعلام شده است. اما موسوی پیروزی خود را چند ساعت قبل از پایان زمان رأی گیری اعلام کرد. این یکی از ترفندهای کلاسیک سیا برای بی ثباتی در کشورهاست که برای بی اعتبار کردن نتیجه مقابل آن طراحی شده است. این ترفند، اعلام زود هنگام نتیجه رأی گیری را ایجاب می کند. هرچه زمان مداخله بین اعلام پیش دستی جویانه پیروزی و اعلام نتیجه نهایی آرا بیشتر باشد، موسوی بیشتر می تواند این احساس را ایجاد کند که مقامات درحال استفاده از زمان برای دستکاری در آرا هستند. جالب این است که مردم فریب این ترفند را نمی خورند.
درمورد اتهام آیت الله منتظری در ارتباط با تقلب در انتخابات، باید گفت که در ابتدا او برای جانشینی آیت الله خمینی انتخاب شده بود ، اما قافیه را به رهبر عالی فعلی ایران باخت. از نظر او ، این اعتراضات فرصتی است برای تسویه حساب با آیت الله خامنه ای. منتظری انگیزه لازم را برای به چالش کشیدن این انتخابات دارد، چه سیا که در بهره برداری از سیاست مداران ناراضی پیشینه ای موفقیت آمیز دارد، در آن دخل و تصرف کرده باشد، چه نکرده باشد.
در ایران، بسیاری از منتفذین در برابر احمدی نژاد صف آرایی کرده اند، چرا که او آنها را به فساد متهم کرده است و جمعیت روستایی ایران را مخاطب قرار داده است، یعنی مناطقی که مردم آن اعتقاد دارند، شیوه زندگی برخی از صاحب منصبان و روحانیون، نشانگر زیاده روی آنها در کسب قدرت و پول است. با این حال، این گفته عیب جویان آمریکایی احمدی نژاد که او یک مرتجع محافظه کاراست که در برابر آیت الله ها، صف آرایی کرده است، عجیب به نظر می رسد.

مفسران در حال «توضیح و تفسیر» انتخابات ایران براساس توهمات،انگاره ها، عواطف و علاقه مندی های خود هستند. نتیجه نظرسنجی هایی که قبل از انتخابات انجام شده بود، پیش بینی کرده بودند، پیروز انتخابات احمدی نژاد است. این پیش بینی چه دقیق و درست بوده باشد چه نباشد، تاکنون هیچ مدرکی فراتر از حدس و گمان برای این ادعا که درانتخابات تقلب رخ داده، ارائه نشده است، اما گزارش های معتبری وجود دارد که سیا دو سال است که برای بی ثبات کردن حکومت ایران در حال فعالیت است.
در بیست و سه می 2007 ، برای ان راس و ری چارد اسپوزی تو به شبکه خبری « ای بی سی» گزارش داده اند:«آنطور که مقامات فعلی و پیشین جامعه فعلی اطلاعاتی می گویند، سیا تأیید محرمانه رئیس جمهور را برای تشدید عملیات پنهانی «سیاه» برای بی ثبات کردن حکومت ایران دریافت کرده است».
در بیست و هفت می 2007، « لندن تلگراف» به طور مستقل گزارش داد که: «آقای بوش مدرکی رسمی را به امضا رسانده که برطرح های سیا برای راه اندازی یک مبارزه تبلیغاتی و ضد اطلاعاتی به منظور بی ثبات و نهایتاً سرنگون کردن حاکمیت تئوکراتیک روحانیون صحه می گذاشت».
در شانزده می 2007، « تلگراف» گزارش داده بود که جنگ طلب نئوکان دولت بوش یعنی جان بولتون به « تلگراف» گفته است که پس از آنکه تحریم های اقتصادی و تلاش ها برای راه اندازی یک انقلاب مردمی در ایران با شکست مواجه شد، حمله نظامی از سوی ایالات متحده به ایران، «آخرین گزینه» خواهد بود.
در بیست و نه ژوئن 2008 ، س ی مور هرش در« نیویورکر» گزارش کرد که « طبق نظر منابع نظامی، اطلاعاتی و کنگره ای فعلی و پیشین، سال گذشته کنگره با درخواستی که از سوی پرزیدنت بوش برای تأمین بودجه افزایش گسترده دامنه عملیات های پنهانی علیه ایران ارائه داده بود، موافقت کرده است. این عملیات ها که رئیس جمهور برای انجام آنها درخواست چهارصد میلیون دلار بودجه کرده است، در قالب یک فرمان ریاست جمهوری که توسط بوش به امضا رسیده، برای بی ثبات کردن رهبری مذهبی این کشور طراحی شده اند».
بدون شک اعتراضات صورت گرفته در تهران، مشخصات اعتراضات انجام شده با رهبری سیا درگرجستان و اکراین را داراست. باید مطلقاً کوربود که این مشخصات را ندید.دانیل مک آدامز نیز نظراتی در این باره ابراز کرده است. مثلاً گفته است که کنت تیمر من نو محافظه کار، روز قبل از انتخابات در مطلبی نوشته است: «در اینجا صحبت از یک «انقلاب سبز» تدارک دیده شده باشد، به ویژه اگر موسوی و طرفدارانش به همان اندازه که ادعا می کنند،نسبت به پیروزی خود مطمئن بوده باشند؟ به نظر می رسد که این امر مدرکی روشن از دست داشتن ایالات متحده در اعتراضات مربوط به انتخابات باشد.
تیمرمن ادامه می دهد و می نویسد که: « اقدام ملی برای دموکراسی» میلیون ها دلار را برای تشویق انقلاب های « رنگی» هزینه کرده است ... به نظر می رسد، بخشی از این پول به دست گروه های طرفدار موسوی رسیده باشد که با سازمان های غیردولتی بیرون ایران که اقدام ملی برای دموکراسی هزینه آنها را تأمین می کند ارتباط دارند. « بنیاد دمکراسی برای ایران» خود تمیرمن نئوکان « یک سازمان خصوصی غیرانتفاعی است که در سال 1995 با پول اهدایی از سوی اقدام ملی برای دمکراسی به منظور تشویق دمکراسی و حاکم کردن حقوق بشردرایران با معیارهای مورد پذیرش بین المللی، تأسیس شده است».

پی نوشت :

1. Poal Craig Roberfs ، محقق ، استاد دانشگاه، نویسنده و منتقد دو حزب آمریکا.

منبع انگلیسی : www.countercurrents.org
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ


تعداد بازديد اين صفحه: 21482
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما