عضويت در مرسلات     
 
 
     
 
تبليغات
تقویم تاریخ
يكشنبه 22 اسفند 1389 22 اسفند 1389 / 8 ربيع الثاني 1432 /13 مارس 2011

1)  ولادت باسعادت حضرت امام حسن عسكري(ع) در سامرا
دوران امامت امام حسن عسكري(ع) دوراني حساس و متفاوت بود. امام از جواني تحت نظر خلفاي جورِ عباسي قرار داشت تا جايى كه از پانزده سالگي و در زمان حيات پدر بزرگوار خويش نيز به زندان برده شد. آن امام همام، به مقتضاي زمان، رسالت خويش را به انجام مي‏رساند و كار امامت را به پيش مي‏برد. همچنين وظيفه‏ي سنگينِ آماده ساختن شيعيان براي امامت و غيبَت امام زمان، نيز بر عهده‏ي آن حضرت بود. يكي از مهم‏ترين كارهاي امام حسن عسكري، همانند پدر و اجداد طاهرينَش، تربيت شاگرد و حفظ فقه تشيُّع و انديشه‏ي ناب اسلام در برابر دشمنان و مخالفان بود تا آن جا كه بيش از 260 نفر را از شاگردان آن امام نام برده‏اند. امام حسن عسكري(ع) در كنار كارهاي علمي، مجموعه‏اي از تفسير، روايات، معارف اسلامي و عقايد را نيز تأليف نمود كه تفسير و مواعظِ قصار از آن جمله‏اند.

2)  رحلت عالم رباني "شيخ‏الشريعه‏ي‏اصفهاني" مدرس بزرگ حوزه‏ي علميه‏ي نجف
ملافتح‏اللَّه اصفهاني معروف به شيخ الشريعه در دوازدهم ربيع‏الاول سال 1266 ق در اصفهان به دنيا آمد. پس از فراگيري مقدمات در اصفهان و مشهد، در سال 1295 ق راهي نجف اشرف گرديد و از محضر عالمانِ گرانقدري همچون ملااحمد سبزواري، محمد حسين كاظميني و ميرزا حبيب‏اللَّه رشتي استفاده برد. از شاگردان او مي‏توان آيات عظام: محمد تقي خوانساري، عبدالكريم حائري يزدي، محمدحسين بروجردي، سيد ابوالقاسم خويى، سيد شهاب‏الدين مرعشي نجفي، سيد محسن حكيم و محمد علي شاه آبادي را نام برد. شيخ الشريعه با توجه به اقتضائات زمان وارد ميدان عمل مي‏شد و در امور سياسي متعددي دخالت مستقيم داشت. ايشان يكي از رهبران اصلي نهضت اسلامي مردم عراق عليه استعمار انگلستان در سال 1920 م بود. شيخ الشريعه، براي ارتقاء سطح علمي طلاب، كتابخانه‏ي مهمي ايجاد كرد كه دانش‏پژوهان از آن استفاده‏مي‏كردند. اين عالم رباني در 73 سالگي بدرود حيات گفت و در حرم امام علي(ع) به خاك سپرده شد.

3)  تأسيس "بنياد شهيد انقلاب اسلامي" به فرمان امام خميني
هدف از تشكيل نهاد انقلابي بنياد شهيد، رسيدگي و صيانت از خانواده‏هاي شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي است. البته اين مسأله در تاريخ معاصر ايران، سابقه دارد. زيرا پس از قيام 15 خرداد 1342، گروهي از روحانيان مبارز و افراد نيكوكار به دستور حضرت امام، در جهت رسيدگي به خانواده‏هاي معظم شهدا عمل مي‏كردند. پس از پيروزي انقلاب اسلامي به فرمان امام خميني(ره) براي رسيدگي به مسائل رفاهي، مادي، معنوي و فرهنگي خانواده معظم شهيدان، اين بنياد تشكيل يافت كه با آغاز جنگ تحميلي و بيشتر شدن تعداد شهدا، وظيفه و تكليف بنياد شهيد سنگين‏تر شد. احيا، حفظ و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت‏طلبي، زنده نگه‏داشتن ياد شهيدان و حفظ آثار آنان، تجليل و تكريم از خانواده‏هاي معظم شهيدان، جديت در امور فرهنگي خانواده‏هاي شاهد، خوداتكايي و قانونمند كردن ارايه خدمات به آنان و بسيج امكانات نظام به منظور پراكندن عطر ملكوتي شهادت در جامعه، محور فعاليت‏هاي اين نهاد مقدس است. در سال 1382 بنياد شهيد انقلاب اسلامي با ستاد رسيدگي به امور آزادگان ادغام شده و سازماني به نام بنياد شهيد و امور ايثارگران زير نظر رئيس جمهور ايجاد شد.

4)  ارتحال فقيه و عالم ديني، آيت‏اللَّه "ميرزا هدايت اللَّه وحيد گلپايگاني" 
 آيت‏اللَّه ميرزا هدايت اللَّه فرزند ملامحمد جواد وحيد گلپايگاني در سال 1269ش (1308ق) در قريه گوگد گلپايگان به دنيا آمد. وي مقدمات و سطوح را در زادگاهش نزد پدر فرا گرفت. آن گاه راهي اراك شد و از محضر آيت‏اللَّه شيخ عبدالكريم حائري يزدي و ديگر استادان بهره برد. آيت‏اللَّه وحيد گلپايگاني همزمان با ورود آيت‏اللَّه حائري يزدي به قم و تاسيس حوزه علميه، به همراه استاد راهي اين شهر شد و به مدت ده سال ديگر، از مباحث فقه و اصول ايشان بهره‏مند گرديد. او به هنگام تبعيد جمعي از علماي نجف به ايران نيز، مقداري از دروس خارج را نزد آيت‏اللَّه سيدابوالحسن اصفهاني آموخت. پس از درگذشت پدر، آيت‏اللَّه وحيد گلپايگاني به امر و تشويق آيت‏اللَّه حائري راهي گلپايگان شد و پس از تاسيس حوزه علميه گلپايگان، خود به تدريس در آنجا همت گماشت. ايشان پس از سالياني، همزمان با ورود آيت‏اللَّه بروجردي، به قم در سال 1323ش، رهسپار آنجا شد و در حلقه درس ايشان حاضر گشت. آنگاه به تهران رفت و تا پايان عمر به مدت نزديك به سي سال به انجام وظايف ديني و تدريس در مدرسه عالي سپهسالار پرداخت. آيت‏اللَّه وحيد بهبهاني سرانجام در بيست و دوم اسفند 1352ش برابر با هفدهم صفر 1394ق در تهران درگذشت و در قبرستان شيخان در قم مدفون گرديد.

5 تولد حكيم بزرگ سيد مرتضي كشميري
سيدمرتضي كشميري نزد دايى و والد بزرگوارش به كسب علوم ديني پرداخت و در سنين نوجواني به درجات علمي نايل گرديد. در سال 1284 قمري همراه دايي خويش به عتبات عاليات عزيمت نمود. وي در آنجا از حوزه‏ي درس علامه سيدمحمد عباس تستري، آخوند ملامحمد اردكاني، ميرزا حبيب‏اللَّه رشتي و ميرزا محمد حسن شيرازي بهره برد و به مقام عالي علمي رسيد. سيد داراي شخصيت عرفاني و داراي كرامات عجيبي بوده است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما